WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Anieli Jerzego
Jutro: Walerego Karola
Pojutrze: Franciszka Józefa

LICZNIK

Wizyty dzisiaj17
Wizyty wczoraj66
Cały tydzień17
Cały miesiąc2287
Wszystkie179041
 
Start
Zabezpieczenie Mszy Papieskiej na ŚDM w Brzegach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 01 sierpnia 2016 15:08

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, niezbędna okazała się pomoc organizacyjna strażaków-ochotników. Oprócz naszych zadań o charakterze lokalnym, zostaliśmy także poproszeni o wyjazd naszych druhów na zabezpieczenie Papieskiej Mszy Świętej na Campus Misericordiae w Brzegach, która odbyła się w niedzielę 31 lipca. Zbiórka strażaków z terenu powiatu nowotarskiego odbyła się przy Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej w Nowym Targu o godzinie 1.00 w nocy, skąd zostali przewiezieni na miejsce działań autobusami. Wśród nich była sześcioosobowa grupa z okolic Rabki, w tym pięciu druhów OSP Chabówka. Po dotarciu do Brzegów, pod remizą miejscowej OSP odbyła się odprawa, na której przekazano druhom racje żywnościowe, a funkcjonariusze KP PSP Wieliczka w skrócie przedstawili zakres działań. Następnie przeprowadzono pododdziały na teren Campus Misericordiae. Po odbyciu odprawy z oficerami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie danego rejonu, strażacy przeszli pod wskazane sektory. Do zadań strażaków-ochotników należało m.in. reagowanie na sytuacje kryzysowe oraz nietypowe, pomoc w przypadku ewakuacji sektorów a także pomoc innym służbom porządkowym oraz ratunkowym w miarę posiadanych kompetencji. Druhowie OSP Chabówka czynnie uczestniczyli w działaniach służb zaangażowanych w profilaktykę oraz bezpieczeństwo: rozdawali butelki z wodą dla przybyłych pielgrzymów, włączyli się również w działania informacyjne i udzielanie pomocy osobom po omdleniach.

Strażacy przed odprawą rozpoczynającą zabezpieczenie


Mimo upału i wielu interwencji służb ratunkowych na terenie Campus Misericordiae, w sektorach do których byli przydzieleni druhowie OSP Chabówka nie doszło do poważniejszych sytuacji. Poza pojedynczymi, krótkotrwałymi omdleniami, nie wydarzyła się sytuacja kryzysowa ani zagrożenie dla zdrowia i życia pielgrzymów, podczas których wymagane byłyby działania ewakuacyjne i ratownicze.

 

Niedzielna akcja druhów z powiatu nowotarskiego zakończyła się po opuszczeniu wskazanych sektorów przez wszystkich ludzi i przekazaniu tego faktu koordynatorowi grupy i oficerowi odpowiedzialnemu za rejon działań. Łącznie w prace podczas Mszy Świętej odprawianej przez papieża Franciszka były zaangażowane tysiące strażaków-ochotników z całego województwa, funkcjonariuszy PSP, policji, wojska, a także niemal 200 Zespołów Ratownictwa Medycznego, w tym 5 śmigłowców LPR. Tego dnia, Światowe Dni Młodzieży zostały oficjalnie zakończone.

 

Pielgrzymi w sektorach oraz opuszczający Brzegi

Poprawiony: poniedziałek, 01 sierpnia 2016 15:30