WITAMY

WYNAJEM SALI

SIŁOWNIA W REMIZIE


SIŁOWNIA DLA MŁODZIEŻY
W ROKU 2023

ŚRODA, GODZ. 18-20

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Janiny Jana
Jutro: Lucjana Antoniego
Pojutrze: Bazylego Elizy

LICZNIK

Wizyty dzisiaj160
Wizyty wczoraj126
Cały tydzień473
Cały miesiąc2253
Wszystkie371872
 
Start K.S. OSP CHABÓWKA
Historia klubu OSP Chabówka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 25 października 2014 14:35

Początek drużyny piłkarskiej OSP sięga maja 2002 roku. Wtedy to datuje się rozpoczęcie działalności sportowej przy OSP Chabówka. Aby strażacy z Chabówki mogli wystartować w Letnich Rozgrywkach Piłki Nożnej w Rabce, naczelnik OSP Zygmunt Zembal zgłosił propozycję do Zarządu OSP, o utworzenie drużyny piłkarskiej. Zarząd tą propozycję przyjął. Przeznaczono środki na zakup strojów z logo OSP Chabówka. Pierwsza drużyna „OSP Chabówka” rozpoczęła rywalizacje na boisku K.S. Szarotki w Rokicinach. Zajęła 4 miejsce w rozgrywkach na 7 startujących drużyn.

 

W sierpniu 2002 roku pojawiła się możliwość, aby strażacka drużyna wystartowała w rozgrywkach Rabczańskiej Ligii Halowej na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 w Rabce. Dzięki staraniom Zygmunta Zembala i Rafała Świdra udało się drużynę OSP zakwalifikować do rozgrywek – musiał zostać zmieniony w tym celu Regulamin Rabczańskiej Ligii Halowej. W III edycji piłki halowej w sezonie 2002/03 zajęła 7 miejsce na 12 startujących drużyn i zdobyła puchar za grę fair-play. Można uznać jej debiut jako beniaminka za udany, gdyż druga debiutująca drużyna w tych rozgrywkach zajęła 12 miejsce i zrezygnowała w następnym roku z rywalizacji.

 

Następnie zrodził się pomysł na zbudowanie boiska sportowego w Chabówce. Zarząd OSP rozpoczął wspólne starania z Radą Sołecką aby pozyskać środki na wykupienie gruntu pod boisko, dzięki akceptacji naszej wioski i Urzędu Miasta Rabka Zdrój udało się to zrealizować. Wykonano wspólnymi siłami strażaków i miejscowej społeczności pierwsze boisko sportowe o wymiarach 34 – 73m w kwietniu 2003. Umożliwiło to rozegranie na nim Letnich Rozgrywek Piłki Nożnej w roku 2004. OSP Chabówka wystawiła dwie drużyny: seniorów, którzy zajęli 3 miejsce oraz juniorów, którzy zostali sklasyfikowani na 5 miejscu w rozgrywkach. Na boisku sportowym drużyna OSP wygrała mini-turniej piłkarski o puchar Prezesa OSP w 2003 roku, a w turnieju sołectw o puchar Sołtysa Chabówka 2003 zajęła 2 miejsce. W IV edycji Rabczańskiej Ligii Piłki Halowej zajęła 7 miejsce, a w V edycji 11 miejsce. Brała też udział w turniejach piłki nożnej w Ponicach 2004 (3 miejsce) i o Puchar Rdzawki w 2004 (1 miejsce).

 

Widząc zaangażowanie i chęć gry w piłkę zarówno przez starszych i młodszych strażaków, Zarząd OSP podjął uchwałę nr 8/15 z dnia 09-06-2005 powołującą Radę Sportu w składzie: przewodniczący- Zygmunt Zembal, członkowie- Marek Babiarz(trener drużyny), Lesław Czyszczoń, Rafał Świder, Makowski Dariusz.

Na pierwszym spotkaniu Rady Sportu dnia 22 kwietnia członkowie Rady doszli do wniosku aby powołać drużynę do rozgrywek ligowych w klasie C i podjęto decyzję wspólnie z Zarządem OSP o przebudowie boiska na przepisowy wymiar żeby mogły się na nim rozgrywać mecze ligowe.

Dnia 23 kwietnia ruszyły roboty ziemne w celu powiększenia boiska, dzięki lokalnej społeczności, strażaków, sportowców, sponsorów, Urzędu Miasta, Rady Sołeckiej udało się tego dokonać. Boisko obecnie posiada wymiary 52,5 – 92m.

Po wykonaniu boiska członkowie Rady zaczęli poszukiwać ewentualnych sponsorów. Dzięki zaangażowaniu Rady Sporu, Zarządu OSP udało się pozyskać środki na zakup:

  • atestowanych bramek, piłek, siatek bramkowych, szatni dla sportowców, walca do wałowania ziemi, stroi sportowych, butów i innych niezbędnych rzeczy.

Straż zauważając postawę drużyny i Rady Sportu wykonała część oświetlenia (na połowie boiska), która umożliwiła treningi pod bacznym okiem trenera Marka Babiarza do późnych godzin wieczornych.

 

21 sierpnia 2005 roku nastąpiło uroczyste otwarcie boiska przez Burmistrza Miasta Rabka-Zdrój Antoniego Rapacza, Proboszcza wsi Chabówka Pawła Skowrona, Sołtysa Chabówki Ryszarda Domaradzkiego, zaproszonych Gości, jak i członków Zarządu OSP Chabówka.

Zawodnicy z Chabówki rozegrali swój debiutancki mecz jako drużyna OSP Chabówka, który był w ramach Pucharu Polski. Ulegając dopiero w rzutach karnych drużynie Babia Góra – Lipnica Wielka, która w zeszłym roku zajęła 2 miejsce w lidze w klasie C.

Dzięki zaangażowaniu szeregu ludzi, w tym członkom  Zarządu OSP, Rady Sportu, Rady Sołeckiej, sołtysowi, proboszczowi naszej parafii, Wspólnocie Leśnej, polonii amerykańskiej i lokalnej społeczności udało nam się rozbudować boisko sportowe oraz uzyskać wyniki godne uwagi jak na tak krótki okres działania.

Przy wysiłku całej drużyny seniorów i jej zaangażowaniu w treningi, udało się awansować drużynie do B klasy w 2006roku.

Rada Sportu podjęła decyzję o zgłoszeniu drużyny młodzieżowej – juniorów do rozgrywek ligowych 2006r. a trampkarzy w roku 2007. Udało się jej też pozyskać trenerów dla juniorów i trampkarzy– Pana Zdzisława Gacka oraz Pana Adolfa Woźniak.

W lipcu 2009 r. klub zmienił nazwę z OSP Chabówka na KS Chabówka, założono nowe stowarzyszenie, które trwa nadal.

 

Poprawiony: niedziela, 26 października 2014 08:24