WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Benedykta Izydora
Jutro: Katarzyny Wincentego
Pojutrze: Izoldy Ireneusza

LICZNIK

Wizyty dzisiaj23
Wizyty wczoraj80
Cały tydzień558
Cały miesiąc294
Wszystkie184218
 
Start
28.07.2016 - Poszukiwania w masywie Lubonia Wielkiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 29 lipca 2016 15:51

W czwartek 28 lipca 2016 roku, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Targu po raz kolejny wezwało naszą jednostkę do działań. O godzinie 17.15 system alarmowy został uruchomiony, by wezwać strażaków do akcji poszukiwawczo- ratowniczej w masywie Lubonia Wielkiego. Ośmiu ratowników wyruszyło do punktu koncentracji zlokalizowanego koło stacji paliw w Skomielnej Białej, gdzie oczekiwał dowódca zmiany JRG Rabka. Po zapoznaniu ze szczegółami akcji, strażacy wyruszyli terenowym Land Roverem oraz quadem JRG na Polanę Krzysie, skąd akcję poszukiwawczo- ratowniczą koordynowali GOPR-owcy. Po dotarciu na miejsce, druhowie OSP Chabówka udali się do mobilnego stanowiska dowodzenia GOPR. Osobą poszukiwaną był starszy mężczyzna, mieszkaniec Polany Surówki, mogący mieć problemy z pamięcią. Prawdopodobnie opuścił dom dwa dni wcześniej.

 

 

Po otrzymaniu wytycznych od kierującego akcją zastępcy naczelnika Grupy Podhalańskiej GOPR, ratownicy rozpoczęli dokładne przeszukiwanie terenu w rejonie Polany i dróg prowadzących do okolicznych miejscowości. Jedną z wykorzystanych przez ratowników metod była tzw. "szybka trójka", w której dwie osoby towarzyszą ratownikowi GOPR posiadającemu lokalizator GPS, razem przeczesują wyznaczony sektor poszukiwań metr po metrze, zaznaczając przebytą trasę w systemie informatycznym. Działania poszukiwawcze stawały się coraz trudniejsze wraz z zapadającym zmrokiem i mgłą, która znacząco ograniczała widoczność. Około godziny 20.30 "szybka trójka" ze strażakami OSP Chabówka powróciła po przeszukaniu lasu na południowych stokach masywu Lubonia w okolicy Polany Surówki, w podobnym czasie pozostali strażacy naszej jednostki zeszli w kierunku Zarytego, przeszukując swój obszar działań. Dowódca zmiany JRG Rabka wydał polecenie zakończenia pracy przez naszych ratowników, zostali oni zwiezieni terenowym samochodem do wozu bojowego i odjechali z miejsca akcji. Do tamtej pory nie natrafiono na ślad zaginionego. GOPR-owcy kontynuowali poszukiwania do północy, jednak przerwali je ze względu na bardzo słabą widoczność.

 


Działania poszukiwawcze GOPR zostały wznowione o świcie, przed południem ratownicy zlokalizowali zaginionego mężczyznę. Znajdował się nieopodal miejsca zamieszkania, na północnym stoku masywu. Na miejsce został wezwany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał poszkodowanego do szpitala.


W akcji 28 lipca brały udział:

Siły i środki JRG Rabka-Zdrój:
492[K]20- GLM Land Rover Defender 110
492[K]77- Quad Honda

Siły i środki OSP KSRG:
479[K]77- GLM Land Rover Defender 110- OSP Lubień

Siły i środki OSP spoza KSRG:
478[K]95- GBA 2/16 Steyr 690/Rosenbauer- OSP Skomielna Biała
478[K]96- GLM Land Rover Defender 110- OSP Tenczyn
478[K]98- GLM Volkswagen Transporter T4- OSP Krzeczów
497[K]55- GLM GAZ Gazela/Moto Truck- OSP Skawa
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot-Rosenbauer- OSP Chabówka

A także siły i środki Grupy Podhalańskiej GOPR i Policji, w tym funkcjonariusze Komisariatu w Rabce oraz Nieetatowej Grupy Poszukiwawczej przy KPP Nowy Targ.

Poprawiony: piątek, 29 lipca 2016 16:22