WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Marii Swiatozara
Jutro: Wiesława Leokadii
Pojutrze: Julii Danieli

LICZNIK

Wizyty dzisiaj73
Wizyty wczoraj60
Cały tydzień462
Cały miesiąc462
Wszystkie174574
 
Start
Powódź - Maj 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 23 maja 2014 22:55

Zgodnie z prognozami, w połowie maja intensywne opady deszczu na południu Polski spowodowały znaczny wzrost poziomu rzek. Dodatkowo nasiąknięta wodą gleba zrobiła się miękka, co w połączeniu z silnym wiatrem powodowało przewracanie się drzew. Po ukazaniu się ostrzeżeń pogodowych podjęto decyzję o postawieniu w stan gotowości służb ratowniczych i centrów zarządzania kryzysowego. Również w Urzędzie Miasta w Rabce pełnił dyżur zespół zarządzania kryzysowego, a Państwowa Straż Pożarna zwiększyła stany zmianowe.

Ochotnicza Straż Pożarna w Chabówce po raz pierwszy została zadysponowana do działań w czwartek 15 maja, po godzinie 17. Wezwanie dotyczyło zalewania posesji przez płynącą jezdnią wodę. Do akcji wyruszył zastęp GBA DAF z naszej jednostki. W wyniku rozpoznania dowódca stwiedził, że woda zalewająca posesję spływa z wzniesienia i nie znajduje ujścia, czemu winien był prawdopodobnie niedrożny przepust. Podjęliśmy próbę przepompowania wody przy pomocy motopompy szlamowej, co jednak okazało się działaniem niewystarczającym. W międzyczasie na miejsce przybyły zastępy GBA i GLM z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce. Dowódcy stwierdzili że nie ma możliwości wykonania odprowadzenia wody z działki do rzeki, gdyż niosło to za sobą ryzyko cofnięcia wody z Raby w przypadku dalszch intensywnych opadów. Zastępy JRG udały się do kolejnego zgłoszenia, nasza jednostka kontynuowała próbę odprowadzenia wody. W tym czasie nadeszło wezwanie do zalanej piwnicy jednego z domów w Chabówce. Do akcji wyruszył zastęp GLM Mercedes z naszej OSP. Zadania strażaków polegały na wypompowaniu wody przy pomocy motopompy szlamowej.

 

 

 

Na miejsce pierwszej akcji- ciągle kontynuowanej przez zastęp z naszej OSP- przywieziono worki z piaskiem. Dokonaliśmy ich rozładunku przy zagrożonym budynku, po czym akcja została zakończona. Obydwa wozy bojowe z naszej jednostki udały się do remizy. Kolejne wezwanie dotyczyło zalanej piwnicy obiektu handlowego przy ul. Poniatowskiego w Rabce. Do działań wyruszyli strażacy samochodem GLM Mercedes, ich zadaniem było wypompowanie wody. Chwilę później drugi zastęp został zadysponowany tuż obok, do punktu medycznego przy ul. Poniatowskiego, gdzie zgłoszenie również dotyczyło zalanych piwnic. Po zakończeniu naszych działań, kolejno udaliśmy się do Chabówki, gdzie przyrost poziomu wody w Rabie zagrażał dwóm budynkom. Na miejsce zostały dowiezione worki z piaskiem, celem zabezpieczenia domów. Działania zakończyliśmy tuż przed godziną 1 w nocy. Ze względu na brak dalszych zgłoszeń strażacy udali się do domów.

 

 


W sobotę, krótko około godziny 9.20 po raz kolejny zostaliśmy zadysponowani do akcji ratowniczej. Tym razem zgłoszenie dotyczyło drzewa przewróconego do koryta Raby, na miejsce udaliśmy się lekkim samochodem Mercedes. W wyniku rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym stwierdził że nie ma możliwości bezpiecznego i skutecznego usunięcia pnia przewróconego do rzeki. Drzewo nie stanowiło również bezpośredniego zagrożenia spiętrzeniem wody, dowódca zadecydował więc o odstąpieniu od dalszych działań. Natychmiast pojawiło się kolejne zgłoszenie o zalanej posesji w Chabówce. Ratownicy przy wykorzystaniu dwóch motopomp szlamowych usunęli większość wody otaczającej budynek mieszkalny. Po zakończeniu działań, ok. godziny 15.00 wróciliśmy do koszar. Dzień później po raz ostatni wyjechaliśmy do akcji związanej z majową powodzią- tym razem działanie polegało jedynie na wyczyszczeniu studni przez wypompowanie zanieczyszczonej wody.

 

Poprawiony: piątek, 23 maja 2014 23:17