Start NASZE AKCJE Ćwiczenia OSP
Pożar zakładu produkcyjnego w Skomielnej Białej - 25.03.2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 26 marca 2017 14:54

W sobotę 25 marca 2017 roku o godzinie 16.09 rozległ się kolejny w tym roku alarm, wzywający strażaków OSP Chabówka do pożaru. Tym razem dyżurny SKKP w Nowym Targu zadysponował naszą jednostkę do pożaru zakładu produkcyjnego w Skomielnej Białej. Do działań wyruszyła pełna, 9-osobowa obsada samochodu GBA DAF. Po dojeździe na miejsce okazało się że działania trwały od kilkudziesięciu minut, jednak początkowo zadysponowano zdecydowanie mniejsze siły i środki. Wraz z rozpoznaniem stwierdzono że są one niewystarczające. Pożarem objęta była górna kondygnacja zakładu przemysłowego produkującego tarcze ścierne, na miejscu działały okoliczne jednostki. Do pierwszych zadań strażaków z naszej OSP należało zbudowanie linii zasilającej, następnie kolejnej linii gaśniczej i podanie prądu wody w natarciu na otwarty ogień, wydostający się spod poszycia dachowego w frontowej części budynku. Nasz samochód został przestawiony z drugiej strony budynku, w celu zbudowania efektywniejszego układu zasilania wodnego. Podczas gdy w pierwszej fazie działań utworzony był punkt czerpania wody na pobliskim potoku oraz zasilanie hydrantowe, OSP Tenczyn i OSP Chabówka zorganizowały dowożenie wody z oddalonych o kilkaset metrów punktów. Na miejsce dotarł Komendant Powiatowy PSP w Myślenicach, który objął kierowanie działaniami ratowniczymi. Polecił on czterem strażakom z naszej jednostki zmianę miejsca stanowiska gaśniczego i podanie prądu wody w natarciu z prawej strony budynku. Ze względu na rozwój pożaru i zagrożenie ze strony konstrukcji, dowódcy wycofali z budynku wszystkie pracujące wewnątrz roty.

 

fot. Skomielna.info

fot. OSP Chabówka

fot. Tygodnik Podhalański

 

Pożar zyskiwał na dynamice, deformacji ulegały górne części poddasza zakładu. Dwie roty naszej OSP które zostały skierowane na prawą jego część, dostały kolejne zadanie- sprawienie drabiny przystawnej i podanie prądu wody na płomienie obejmujące poddasze. Zadanie miało na celu obronę znajdującego się poniżej pomieszczenia z łatwopalnymi substancjami chemicznymi. Początkowo woda podawana była z drabiny nasadkowej, w miarę rozwoju pożaru ratownicy zdecydowali się na rozbiórkę blaszanego poszycia dachowego i stopniowe gaszenie poddasza. W międzyczasie dwóch strażaków z naszej OSP pracujących z drugiej strony płonącego zakładu dostało polecenie ubrania aparatów ochrony układu oddechowego, zajęli się oni działaniami po północnej stronie budynku. Ich zadaniem było wyniesienie sprzętu i dokumentów z pomieszczeń zagrożonych pożarem. Na miejsce docierały kolejne siły i środki. Były to cysterna z JRG Rabka, podnośnik z JRG Skawina oraz samochód ze sprzętem ochrony układu oddechowego z JRG 5 Kraków. Dzięki temu ostatniemu, zorganizowano na miejscu punkt uzupełniania butli powietrznych dla pracujących ratowników.

 

fot. OSP Chabówka

fot. OSP Chabówka

Na miejscu działań pojawili się oficerowie Komendy Wojewódzkiej PSP, ze względu na zapadający zmrok zadysponowano też OSP Pcim oraz OSP Krzczonów z dodatkowym sprzętem oświetleniowym. Podawano dwa prądy wody z działek w koszach podnośników, jednak w dalszym ciągu pożaru nie udawało się zlokalizować. Roty z naszej OSP pracujące na dachu po południowej stronie budynku zdołały rozebrać poszycie dachowe i ugasić płomienie na poddaszu ponad magazynem środków chemicznych. Nie udawało się jednak skutecznie dogasić ognia w centralnej części budynku, co powodowało ciągłe jego przenoszenie na konstrukcję po stronie, po której pracowali nasi druhowie. To zaś skutkowało wzrostem temperatury i zadymienia. Cały czas istniała więc konieczność podawania ciągłego prądu wody na ogniska pożaru. Nie było przy tym możliwości bezpiecznego dojścia do źródeł ognia ukrytych za powalonym poszyciem dachowym, gdyż całkowitemu przepaleniu uległy belki konstrukcji dachowej. Uszkodzona była też drewniana podłoga, co stanowiło dla ratowników duże niebezpieczeństwo. Działania ograniczyły się więc do doraźnego podawania zwartego prądu wody w kierunku płomieni, w miarę możliwości i zasięgu rzutu wody. Do pracujących na górze ochotników OSP Chabówka dołączyli oficerowie KP PSP Myślenice oraz KW PSP Kraków, którzy ocenili sytuację m.in. przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej. Utrzymali jednocześnie dotychczasowe rozkazy dla naszych strażaków.

 

fot. OSP Chabówka

fot. OSP Chabówka

W tym czasie z drugiej strony budynku zakończyły się działania naszej roty pracującej w AOUO, nasz samochód cały czas brał udział w dowożeniu wody do miejsca akcji. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe we frontowej części zakładu, w działaniach tych wykorzystano samochód ciężarowy z żurawiem HDS. Wtedy też na polecenie KDR-a, zakończyły się prace strażaków OSP Chabówka na dachu. Ratownicy zanieśli do uzupełnienia butle powietrzne będące na wyposażeniu naszej jednostki. Cały czas dowożono wodę, która następnie była przepompowywana do samochodu GCBA z OSP Tenczyn. Po uzupełnieniu zbiornika wodnego i napełnieniu butli powietrznych, dowódca zastępu otrzymał informację o zakończeniu działań sił i środków OSP z naszego powiatu. Nasza jednostka oraz OSP Skawa odjechały z miejsca pożaru około godziny 21.45. Na miejscu pozostały siły i środki OSP z gminy Lubień, jednostki ochotnicze z Pcimia i Krzczonowa, a także podnośnik hydrauliczny z Rabki, ciężki gaśniczy z Myślenic i SLPgaz z JRG 5 Kraków, także samochody operacyjne KP i KW PSP. Przed powrotem do remizy nasi strażacy przekazali użyty sprzęt ochrony układu oddechowego, w celu kontroli w naszej Komendzie Powiatowej.


W działaniach brały udział:

KW PSP Kraków:
220[K]90- SLOp Toyota Land Cruiser

KP PSP Myślenice:
470[K]98- SLDł Dacia Duster

Siły i środki Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Myślenicach:
471[K]22- GBA 2,5/24 Renault Midlum 300.14 DXi/Szczęśniak
471[K]25- GCBA 5/32 Scania P380/Wawrzaszek
471[K]90- SLRr Nissan PickUp

Siły i środki Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce:
492[K]25- GCBA 5/24 Jelcz 442/JZS
492[K]39- SCZ 18 Jelcz C-417K/Metalchem
492[K]53- SH 25 MAN TGL 12.240/Bumar

Siły i środki Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Skawinie:
320[K]53 - SH 25 MAN TGL 12.250/Bumar

Siły i środki Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 5 w Krakowie:
305[K]50- SLPGaz Mercedes Benz Sprinter 516 CDI/Team Concept


Siły i środki OSP KSRG z powiatu myślenickiego:
479[K]72- GLBM Mitsubishi L200- OSP Pcim
479[K]75- GBA 2,5/26 Mercedes Benz Atego 1329/Moto Truck- OSP Lubień
479[K]81- SLRt Peugeot Boxer/Auto-Tech- OSP Krzczonów

Siły i środki OSP spoza KSRG z powiatu myślenickiego:
478[K]94- GBAM 2,5/16+8 Star 266/Stolarczyk- OSP Skomielna Biała
478[K]95- GBA 2/16 Steyr 690/Rosenbauer- OSP Skomielna Biała
478[K]96- GLM Land Rover Defender 110- OSP Tenczyn
478[K]97- GCBA 4/28 Scania P340/Profis- OSP Tenczyn
478[K]99- GBA 2,5/16 MAN LE/MoPro- OSP Krzeczów

Siły i środki OSP z powiatu nowotarskiego:
497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar- OSP Skawa
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer- OSP Chabówka

 

Zbiór artykułów z pożaru:

 

Płonie fabryka 3M w Skomielnej Białej - Zdjęcia

Trwa dogaszanie pożaru w fabryce 3M - Zdjęcia

Pożar fabryki w Skomielnej Białej (zdjęcia i video)

Fabryka 3M dzień po pożarze (zdjęcia)

Potężny pożar w Skomielnej Białej. Płonie fabryka tarcz ściernych

Pożar fabryki tarcz ściernych w Skomielnej Białej

Fabryka w ogniu (wideo)

Wybuchy w płonącej fabryce (film)

Skomielna Biała: Pogorzelisko

Pożar fabryki w Skomielnej Białej (zdjęcia i film)
Poprawiony: poniedziałek, 30 października 2017 22:23