WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Benedykta Izydora
Jutro: Katarzyny Wincentego
Pojutrze: Izoldy Ireneusza

LICZNIK

Wizyty dzisiaj35
Wizyty wczoraj80
Cały tydzień570
Cały miesiąc306
Wszystkie184230
 
Start
Pożar "Willi pod Aniołem" w Rabce - 9.09.2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 10 września 2018 22:44

W niedzielę 9 września o godzinie 12.09 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Targu zadysponowało naszą jednostkę do pożaru budynku "Willi pod Aniołem" na skraju Parku Zdrojowego w Rabce. Niezwłocznie po skompletowaniu obsady do działań wyruszył zastęp GBA DAF. Po dotarciu na miejsce, w działaniu były zastępy JRG Rabka, ratownicy jeszcze przed naszym przybyciem ewakuowali osoby znajdujące się w budynku. Do pierwszych zadań strażaków należało udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, zbudowanie linii wężowych, w tym jednej linii gaśniczej i zasilania suchego pionu podnośnika. Ratownicy rozpoczęli przygotowanie do pracy w aparatach powietrznych. Do budynku weszły roty z naszej jednostki. Trwały działania mające na celu zmniejszenie intensywności pożaru, poprzez podawanie prądów wody z zewnątrz oraz przez działania wewnętrzne.

 

fot. Gorce24.pl

 

Osoby poszkodowane po przybyciu Zespołów Ratownictwa Medycznego zostały przekazane pod opiekę ratowników medycznych. Do osoby najciężej poszkodowanej zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który wylądował na terenie pobliskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, a który przetransportował tą osobę do specjalistycznego centrum leczenia oparzeń. Kolejni poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala przez karetki pogotowia. W miarę przybywania na miejsce kolejnych sił i środków budowano układ zasilania, kierujący akcją wprowadzał kolejne roty w aparatach powietrznych. Do prac w budynku wykorzystano kamery termowizyjne, w tym należącą do naszej OSP. Po przybyciu na miejsce dowódcy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej z Rabki zadysponowano Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą z Nowego Targu, w celu dowiezienia aparatów powietrznych. Przybyły na miejsce Komendant Powiatowy PSP przejął kierowanie działaniami ratowniczymi, polecił również zadysponowanie do Rabki specjalistycznego samochodu z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 5 w Krakowie, wyposażonego w dodatkowe aparaty powietrzne i sprężarkę do uzupełniania butli. Do akcji wezwano też Ochotniczą Straż Pożarną z Nowego Targu, która dowiozła kolejną kamerę termowizyjną. W międzyczasie na ulicę Parkową wyruszył również zastęp SLRt z naszej jednostki, który dostarczył kolejne dwa aparaty powietrzne.

 

fot. Gorce24.pl

W miarę prowadzonych prac udało się ograniczyć rozprzestrzenianie ognia. Dogaszanie prowadzono poprzez przelewanie spalonej konstrukcji, usuwanie fragmentów ścian wraz z warstwą ocieplenia oraz zerwanie części poszycia dachowego. Zakończono pracę w aparatach powietrznych, strażacy z JRG 5 Kraków napełnili powietrzem butle wykorzystane podczas akcji przez OSP i PSP. Po około pięciu godzinach od rozpoczęcia działań, z miejsca odjechały wszystkie zastępy OSP. Pozostały tylko wozy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej, której strażacy jeszcze raz dokładnie sprawdzili pogorzelisko pod kątem ewentualnych zarzewi ognia, które mogłyby spowodować ponowne wzniecenie pożaru. Po powrocie do remizy, zadaniem strażaków naszej OSP było przywrócenie gotowości bojowej jednostki.

 

fot. Tygodnik Podhalański

W spektrum działań naszej OSP podczas pożaru "Willi pod Aniołem" znalazły się między innymi budowa linii wężowych, działania gaśnicze wewnętrzne i zewnętrzne, w tym w aparatach powietrznych, kwalifikowana pierwsza pomoc, prace rozbiórkowe i dogaszanie z drabiny oraz podnośnika. Podczas działań udało się ewakuować i ochronić przed zniszczeniem część zgromadzonego w budynku mienia oraz dokumentów, które zostały wyniesione w bezpieczne miejsce. Już w pierwszej fazie działań na miejscu zjawili się Burmistrz, Zastępca Burmistrza Rabki-Zdroju oraz pracownik Urzędu Miasta d/s zarządzania kryzysowego, dzięki czemu wcześnie wdrożono organizację pomocy dla osób zamieszkujących budynek. Po zakończeniu prac strażaków budynek został wyłączony z użytkowania, osoby zamieszkujące go trafiły do tymczasowych lokali zastępczych. Podczas trwania działań, do koszar Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej udał się zastęp SLRt Renault Master/Bibmot z OSP Raba Wyżna, który pełnił zabezpieczenie rejonu, podczas którego interweniował dwukrotnie, między innymi podczas wypadku w Chabówce. Już pod koniec akcji do zabezpieczenia rejonu odesłano również zastęp GCBA z OSP Skawa.

 

fot. Gorce24.pl

W działaniach brały udział:

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu:
490[K]98- SLDł Land Rover Discovery 3

Siły i środki Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce:
492[K]21- GBA 2,5/24 MAN TGM 13.290/Stolarczyk
492[K]25- GCBA 5/24 Jelcz 442/JZS
492[K]39- SCZ 18 Jelcz C-417K/Metalchem
492[K]53- SH 25 MAN TGL 12.240/Bumar
492[K]82- SLKw Volkswagen Transporter T5
492[K]90- SLRr Nissan Navara

Siły i środki Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Nowym Targu:
491[K]90- SLRr Nissan PickUp

Siły i środki Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 5 w Krakowie:
305[K]50- SLPGaz Mercedes Benz Sprinter 516 CDI/Team-Concept

Siły i środki Ochotniczej Straży Pożarnej w Chabówce:
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer
498[K]23- SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Cars

Siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gmin Rabka-Zdrój, Raba Wyżna oraz miasta Nowy Targ:
497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar- OSP Skawa
498[K]46- GLM Ford Transit 90 T350/Stolarczyk- OSP Ponice
498[K]52- GBA 3/16 Volvo FL 280/Bocar- OSP Rokiciny Podhalańskie
498[K]56- GBA 2,5/16 Star 244/JZS- OSP Skawa
498[K]72- GCBA 6/32 Steyr 791/Osiny- OSP Ponice
499[K]69- GCBA 9/32 Tatra 815/Arkom- OSP Rdzawka
499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1326/Bocar- OSP Raba Wyżna
499[K]76- SLRr Toyota Hilux- OSP Nowy Targ

Państwowe Ratownictwo Medyczne:
SP-HXM- Ratownik 6- Eurocopter EC135P2+ - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe/Kraków-Balice
K02 05- S- Volkswagen Crafter/AutoForm- SOR Nowy Targ/MS Nowy Targ
K02 20- P- Mercedes Benz Sprinter 316 CDI/AutoForm- SOR Nowy Targ/MS Raba Wyżna

A także policjanci Komisariatu Policji w Rabce, Straż Miejska, Burmistrz i Zastępca Burmistrza Rabki-Zdroju, Pogotowie Gazowe oraz Energetyczne.

 

Zbiór artykułów i galerii:

images/stories/gorc24.jpg
Poprawiony: wtorek, 11 września 2018 06:37