WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Dagmary Aleksandry
Jutro: Lucji Otylii
Pojutrze: Alfreda Izydora

LICZNIK

Wizyty dzisiaj67
Wizyty wczoraj74
Cały tydzień257
Cały miesiąc742
Wszystkie174854
 
Start
Bezpieczne wakacje na drodze, nad wodą i w górach - 28.07.2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 04 sierpnia 2018 12:23

28 lipca w amfiteatrze został zorganizowany piknik edukacyjny pt. "Bezpieczne wakacje na drodze, nad wodą i w górach". Wśród licznych atrakcji czekających na przybyłych Pod Muszlę gości były m. in. symulator dachowania, symulator zderzenia czołowego, alkogogle, a także stanowiska formacji dbających o bezpieczeństwo, w różnych jego kategoriach. Obecni na miejscu byli również strażacy. Oprócz dwóch zastępów Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej, do Rabki w komplecie zawitały wozy Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy. Wszyscy chętni mogli na własne oczy z bliska zobaczyć sprzęt, którym na co dzień pracują strażacy.

 

fot. Gorce24.pl

Jedną z największych atrakcji pikniku był dynamiczny pokaz ratownictwa technicznego, w wykonaniu trzech zastępów OSP z naszej gminy. Jego scenariusz prezentował się następująco: Do SKKP dociera zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych. Na miejsce zostają zadysponowane siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych z Rdzawki, Chabówki oraz Ponic. Jako pierwsi na miejsce docierają ochotnicy z Rdzawki. Dowódca wykonuje rozpoznanie, w jego wyniku podejmuje decyzję o rozpoczęciu działań przy jednym z samochodów, celem ewakuacji jego kierowcy. Strażacy stabilizują pojazd i rozpoczynają próbę uzyskania dostępu do rannego kierowcy.

 

fot. Gorce24.pl

Na miejsce docierają zastępy z Chabówki oraz Ponic. Strażacy z OSP Ponice zabezpieczają teren działań, ratownicy z OSP Chabówka udają się do osoby poszkodowanej, celem rozpoznania jej stanu. W międzyczasie strażacy wykonują stabilizację rozbitego samochodu i przygotowują pole sprzętowe, a dowódca zastępu w wyniku rozpoznania podejmuje decyzję odnośnie wyboru technik działania. Ratownicy ocenili stan poszkodowanego, wykonali szybkie badanie urazowe oraz stabilizację odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeden z nich pozostał w samochodzie z osobą poszkodowaną, razem z nią został zabezpieczony kocem na czas działań z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych. W pierwszej kolejności usunięte zostały drzwi Seicento, do czego wykorzystano hydrauliczny rozpieracz ramieniowy. Następnie strażacy rozcięli słupki B i dokonali prostego cięcia szyby przedniej, co stworzyło możliwość odgięcia dachu do tyłu.

 

fot. Gorce24.pl

Po uzyskaniu pełnego dostępu do poszkodowanego, przystąpiono do jego ewakuacji na nosze typu deska. Po wydobyciu go z pojazdu został zabezpieczony pasami i stabilizatorami głowy, oraz przykryty w celu ochrony przed utratą ciepła. Działania strażaków zostały zakończone.

 

fot. Gorce24.pl

Pokaz dynamiczny zgromadził najliczniejszą tego dnia rzeszę widzów. Narratorem opisującym bieżące działania strażaków oraz informującym o prawidłowym zachowaniu świadków wypadku drogowego był dowódca zmiany JRG Rabka, mł. kpt. Bogdan Wygrecki. Całość była prowadzona i współorganizowana przez druha Dariusza Paprockiego z OSP Rdzawka, a wśród zaproszonych gości obecny był Poseł na Sejm RP a zarazem Członek Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP, Edward Siarka.

 

fot. Gorce24.pl

W pokazie brały udział siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych:

499[K]70- SLRt Iveco Turbo Daily 35C15/Wawrzaszek- OSP Rdzawka
498[K]23- SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Cars- OSP Chabówka
498[K]72- GCBA 5,5/32 Steyr 790/Osiny- OSP Ponice

 

Galerie:


Poprawiony: sobota, 04 sierpnia 2018 13:24