WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Filipa Korduli
Jutro: Marleny Seweryna
Pojutrze: Rafala Marcina

LICZNIK

Wizyty dzisiaj93
Wizyty wczoraj93
Cały tydzień186
Cały miesiąc1596
Wszystkie168098
 
Start
20 lat po pożarze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 23 września 2014 23:19

 

20 rocznica pożaru Kościółka Św. Krzyża w Chabówce

 

 

W 2014 roku przypada okrągła, 20. rocznica pożaru drewnianego kościółka na Obidowej w Chabówce. W niedzielę 28 września odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji strażaków biorących udział w akcji gaśniczej oraz ich rodzin. Miała ona także charakter dziękczynny za ocalenie Świątyni od całkowitego zniszczenia. Eucharystię koncelebrował przebywający na wizytacji w parafii w Rdzawce biskup Jan Szkodoń oraz kapelan małopolskich strażaków- ks. mł. bryg. Władysław Kulig.

 

 

 

Podczas Mszy przypomniano w skrócie historię zabytkowego drewnianego kościoła i cudów związanych z tym miejscem, duchowni podkreślili też rolę Opatrzności Bożej, która pozwoliła uchronić drewnianą świątynię przed doszczętnym spaleniem. Po zakończeniu Eucharystii ksiądz biskup dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy upamiętniającej strażaków, ufundowanej przez OSP Rdzawka.

 

 

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała orkiestra dęta OSP Rabka Zdrój, honorowy patronat nad rocznicą objął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Poza licznymi delegacjami OSP wraz z pocztami sztandarowymi, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz strażackich, na czele z posłem i prezesem Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP- druhem Edwardem Siarką, Burmistrz Rabki- panią Ewą Przybyło, radnymi powiatowymi- panem Markiem Szarawarskim, panem Markiem Wierzbą oraz panem Antonim Rapaczem, zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Targu- kpt. Piotrem Domalewskim, zastępcą Komendanta Powiatowego w Zakopanem i druhem OSP Chabówka- mł. bryg. Grzegorzem Worwą oraz dowódcą JRG Rabka Zdrój- st. kpt. Jackiem Ficem.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, druhowie ze Rdzawki zaprosili przybyłych gości na poczęstunek.

 

***

Pożar drewnianego koscioła na Obidowej wybuchł 2 października 1994 roku około godziny 17.40. W działaniach uczestniczyły następujące jednostki OSP:
Biały Dunajec, Chabówka, Czarny Dunajec, Długopole, Dzianisz, Gronków, Jordanów, Lasek, Leszczyny, Łopuszna, Maruszyna, Nowy Targ- Kowaniec, Ostrowsko, Pieniążkowice, Ponice, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój, Ratułów Górny, Rdzawka, Rogoźnik, Rokiciny Podhalańskie, Skawa, Skomielna Biała, Spytkowice, Szaflary, Waksmund, Wróblówka i Ząb.
Oprócz ochotników, przy pożarze obecne były Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza z Rabki, Państwowa Straż Pożarna z Nowego Targu, Państwowa Straż Pożarna z Zakopanego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza, a także Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, której strażacy wracali z zawodów w Szczawnicy amerykańską drabiną Hurricane. Samochód ten przyczynił się do uratowania części budynku ,dzięki możliwości podania wody na płomienie z wysięgnika. Akcja gaśnicza trwała do godziny 20.20, jeden z samochodów strażackich został przy kościele do rana, na wypadek ponownego pojawienia się płomieni. Dowódcą akcji był obecny Komendant Główny PSP- gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz.

Decyzją kard. Franciszka Macharskiego kościół został odbudowany i konsekrowany 9 czerwca 2002 roku.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII NA FOTORELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI!

 

 

 

Relacje prasowe:


Poprawiony: środa, 01 października 2014 11:21