WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Walerego Karola
Jutro: Franciszka Józefa
Pojutrze: Macieja Martyny

LICZNIK

Wizyty dzisiaj56
Wizyty wczoraj84
Cały tydzień140
Cały miesiąc2410
Wszystkie179164
 
Start
Historia OSP - ciąg dalszy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 26 maja 2019 21:55

Przez kolejne lata Star 244 służył dzielnie strażakom z Chabówki w roli jedynego samochodu. W 2009 roku Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu przekazała do naszej OSP dwa samochody- Honkera i skrzyniowego Stara 200. Pojazdy były jednak bardzo mocno wyeksploatowane, Zarząd czynił starania w celu pozyskania lekkiego samochodu, który realnie wzmocniłby potencjał jednostki. Z początkiem 2010 roku do podziału bojowego OSP Chabówka został włączony Mercedes GD 290, przekazany nieodpłatnie ze Straży Granicznej. W tym samym roku południe Polski nawiedziły powodzie. Kilkadziesiąt interwencji prowadzonych równolegle przez dwa zastępy udowodniło, że wysiłek w celu pozyskania lekkiego samochodu był uzasadniony.

 


Niestety, powodzie pokazały też słabości samochodu GBA Star 244, który lata świetności miał już za sobą. Podjęto więc starania o jego wymianę. Dzięki staraniom ówczesnego Zarządu i przy wsparciu rabczańskiego Magistratu, pod koniec roku 2010 udało się pozyskać szesnastoletni średni samochód gaśniczy GBA 3/24 DAF, który zakończył swoją służbę w jednostce z Holandii. Samochód posiadał napęd na cztery koła, zbiornik wodny 3000 litrów oraz miejsce w kabinie dla dziewięciu strażaków. GBA Star został zastąpiony w podziale bojowym, rok później został sprzedany do jednostki OSP Długołęka na Podlasiu.

 

 

Czyniąc krok w kierunku rozwoju, strażacy od dłuższego czasu przymierzali się do budowy remizy z prawdziwego zdarzenia. Pierwszym krokiem było pozyskanie działek opodal boiska sportowego. W roku 2009 pojawiły się pierwsze widoczne gołym okiem znaki, że remiza powstanie. Na należącej do strażaków parceli pojawiły się fundamenty nowego obiektu. To był jednak dopiero początek długiej drogi. Budowa była realizowana etapami, przez wiele lat. Nie przerwało to jednak działalności bojowej. Mimo nie najlepszych warunków lokalowych, strażacy pozostawali w gotowości do udziału w akcjach.

 

 

Kolejne lata przyniosły zmianę systemu szkolenia dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Wprowadzono wymóg uzupełnienia szkoleń w celu utrzymania uprawnień do czynnego udziału w akcjach ratowniczo- gaśniczych i dowodzenia zastępem OSP. W 2012 roku niemal wszyscy strażacy OSP Chabówka wzięli udział w II części szkolenia strażaków- ratowników OSP, które przygotowywało do pracy w aparatach powietrznych. W tym samym roku, z inicjatywy naszej jednostki, przy wydatnym wsparciu dowódcy zmiany i strażaków JRG Rabka-Zdrój, zorganizowane zostały manewry gminne. Odbyły się one w budynku banku w Rabce, pierwszy raz w ćwiczeniach wykorzystano aparaty powietrzne, użyczone przez JRG. W manewrach uczestniczyły jednostki OSP Chabówka, OSP Rdzawka, OSP Ponice oraz OSP Raba Wyżna. Jeszcze w tym samym roku, przy wsparciu finansowym z dotacji Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, jednostki z Chabówki i Rdzawki zakupiły pierwsze komplety aparatów powietrznych, które odtąd miały być używane podczas akcji.

 

 

Żeby jednak dowódcy sekcji OSP mogli zachować uprawnienia do dowodzenia, konieczne było przejście przez nich szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego. W marcu 2013 roku zorganizowano szkolenie dla ochotników z gmin Rabka-Zdrój, Raba Wyżna oraz Spytkowice. Mimo ówczesnego braku sprzętu hydraulicznego, przeszło połowa ochotników zyskała przeszkolenie do pracy podczas wypadków drogowych, a dowódcy odzyskali możliwość kierowania zastępem podczas akcji. Późniejsze lata to także konieczność wyszkolenia ratowników z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W 2015 roku OSP Chabówka została wpisana do rejestru jednostek współpracujących z systemem PRM, co otworzyło drogę do udziału w szkoleniach z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i udzielania jej podczas akcji.

 Mury nowego budynku remizy pięły się do góry. Druhowie starali się jednak, by OSP była systematycznie doposażana w nowy sprzęt. Zdobyte do tej pory kwalifikacje i nowe wyzwania stawiane przez strażacką codzienność, kazały zmienić podejście do kwestii samochodów. Lekki terenowy Mercedes przestał spełniać oczekiwania strażaków, którzy potrzebowali samochodu przystosowanego do ratownictwa drogowego. W roku 2015 Zarząd podjął decyzję o sprzedaży Mercedesa na poczet zakupu nowego pojazdu. Rok później marzenie o samochodzie stało się faktem. Dzięki wsparciu finansowemu gminy Rabka-Zdrój i dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do Chabówki zawitał pierwszy w historii OSP fabrycznie nowy samochód Ford. Pojazd w zabudowie kontenerowej posiadał wyłącznie zbiornik wody o pojemności 200 litrów oraz wysokociśnieniowy agregat gaśniczy, ale wkrótce to miało się zmienić.

 

 

Rok 2016 przyniósł jeszcze jedno ważne wydarzenie. W Krakowie organizowane były Światowe Dni Młodzieży. Strażacy z Chabówki uczestniczyli w zabezpieczeniu pobytu gości w naszej miejscowości, ale również udali się na zabezpieczenie papieskiej Mszy Świętej w podkrakowskich Brzegach.

 W roku 2017 Urząd Miejski w Rabce przekazał strażakom z Chabówki pieniądze na zakup sprzętu ratowniczo- gaśniczego. Analizując bieżące potrzeby, wśród dużej ilości sprzętu zakupiono między innymi zestaw hydraulicznych narzędzi ratownictwa technicznego, ale również pierwszą wśród okolicznych OSP kamerę termowizyjną. Początkowo wielu osobom ten ostatni zakup wydawał się niezbyt przydatny strażakom- ochotnikom, jednak bardzo szybko kamera okazała się strzałem w dziesiątkę, jednym z najczęściej wykorzystywanych podczas akcji urządzeń. Rok później udało się pozyskać do OSP także sprzęt ratownictwa medycznego, w tym torbę medyczną z zestawem do tlenoterapii oraz automatyczny defibrylator zewnętrzny.

 

 

Rok 2017 miał przynieść jeszcze jedną zmianę. Po wielu latach starań strażacy mieli przenieść się wreszcie do nowoczesnej remizy. Wprawdzie w pełni wykończona była wyłącznie część bojowa, biurowa i szkoleniowa budynku, jednak w czerwcu przeprowadzka stała się faktem. 24 czerwca miało miejsce uroczyste otwarcie remizy, z udziałem Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Komendanta Powiatowego PSP oraz parlamentarzystów i władz gminy. Do użytku oddano obiekt wyposażony w trzy boksy garażowe, zaplecze techniczne i sanitarne, szatnie, a w górnej części także biura, zaplecze socjalne, salę szkoleniową oraz siłownię. Uroczystość otwarcia zbiegła się z innymi okolicznościami. Druhowie obchodzili przypadający rok wcześniej jubileusz 90-lecia OSP Chabówka, a proboszcz Parafii w Chabówce i kapelan gminny OSP, ks. Paweł Skowron oprócz remizy poświęcił także przekazany strażakom nowy sztandar i samochód SLRt Ford.

 

 

Wyrazem dobrej współpracy strażaków z Chabówki z Państwową Strażą Pożarną, Samorządem i społecznością lokalną, był współorganizowany przez naszą jednostkę w czerwcu 2018 roku XXI Międzynarodowy Turniej Zawodowych Strażaków w Piłce Nożnej. Wśród gości zawodów był m.in. Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej ze słowackiej Żyliny, który zapoznał się z wyposażeniem OSP Chabówka.

 

 

Poczyniony przez strażaków wieloletni postęp w działalności bojowej znalazł odzwierciedlenie w spektrum podejmowanych czynności. Strażacy- ochotnicy z naszej jednostki stawali niejednokrotnie w walce o życie, zdrowie i mienie, wykorzystując zgromadzone doświadczenia. Działo się tak między innymi podczas wypadków na przejazdach kolejowych w 2016 roku w naszej miejscowości, ale też m.in. podczas pożaru Willi pod Aniołem w Rabce we wrześniu 2018 roku, czy podczas wypadku masowego na Zakopiance w maju 2019 roku.

 

fot. Piotr Kuczaj/Gorce24.pl

 

Ciąg dalszy nastąpi


Poprawiony: niedziela, 26 maja 2019 23:13