WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Marii Swiatozara
Jutro: Wiesława Leokadii
Pojutrze: Julii Danieli

LICZNIK

Wizyty dzisiaj83
Wizyty wczoraj60
Cały tydzień472
Cały miesiąc472
Wszystkie174584
 
Start
Gminne manewry taktyczno- bojowe "CHABÓWKA 2017" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 05 listopada 2017 23:07

W niedzielę 5 listopada odbyły się manewry Komendanta Gminnego gminy Rabka-Zdrój, których gospodarzami była nasza jednostka. Na etapie ustaleń zaproponowano, żeby ćwiczenia zostały zrealizowane na obiekcie. Ostatecznie zdecydowano, że założenie praktyczne odbędzie się w naszej remizie, która odegra rolę budynku o charakterze przemysłowym. Budynek został podzielony na strefy działań: wejście od strony północno- zachodniej prowadzące na halę (garaże), wejście główne oraz boczne od strony południowo- wschodniej. Między wejściem bocznym a garażami przejście zostało zamknięte, również bramy garażowe miały zostać potraktowane jako ściana, bez możliwości alternatywnego wejścia lub wyjścia strażaków z budynku podczas ćwiczeń. Na terenie hali znajdowały się dodatkowe przeszkody: oprócz przyczep i sprzętu znajdującego się tam na stałe ustawiono szereg przeszkód, a włączone dyski świetlne symulowały płomienie. Działania gaśnicze i ewakuacyjne w pierwszej strefie prowadziły siły i środki gminy Rabka-Zdrój, w strefie drugiej były to działania dla OSP z gminy Raba Wyżna.

 

 

 

 

Scenariusz założenia wyglądał następująco:

Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Targu wpłynęło zgłoszenie o wybuchu i pożarze w budynku w Chabówce. Do działań zadysponowano siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Rabka-Zdrój. Jako pierwsze na miejsce dotarły zastępy OSP Chabówka. Dowódca zastępu GBA jako Kierujący Działaniem Ratowniczym, w wyniku rozpoznania stwierdził pożar wewnątrz obiektu o charakterze przemysłowym. Poinformował dyżurnego o zapotrzebowaniu na dodatkowe siły i środki, polecił I rocie przygotowanie do wejścia do budynku w aparatach powietrznych. II rota sprawiła w tym czasie linię główną oraz linię gaśniczą dla roty I, a także linię gaśniczą dla roty asekuracyjnej. Dowódca zastępu SLRt został wyznaczony do monitorowania czasu pracy strażaków w sprzęcie ochrony układu oddechowego, a rota z samochodu SLRt została wyznaczona do działań medycznych. W międzyczasie do KDR-a dotarła informacja o osobach, które mogły znajdować się w budynku. Po wejściu do obiektu, strażacy z I roty zameldowali o pierwszych zlokalizowanych ogniskach pożaru. Na miejsce dojechały zastępy ze Rdzawki. Jedna rota przygotowywała się do wejścia do budynku, druga otrzymała zadanie podania prądu wody w obronie samochodu zaparkowanego w pobliżu miejsca pożaru.

 

 

Jeszcze zanim strażacy OSP Rdzawka zameldowali gotowość do wejścia do wewnątrz, I rota poinformowała o znalezieniu przytomnej osoby poszkodowanej, znajdującej się w strefie zadymienia. Niezwłocznie przystąpili do ewakuacji, meldując jednocześnie niedyspozycję do dalszych działań wewnątrz. Rota medyczna OSP Chabówka wykonała wstępne badanie poszkodowanego, po czym ewakuowała go do przygotowanego wcześniej punktu medycznego. Tam ratownicy udzielili rannemu pomocy oceniając parametry życiowe, zbierając wywiad, przeprowadzając badanie przedmiotowe, stosując opatrunki hydrożelowe na oparzenia I stopnia twarzy i dłoni, a także prowadząc tlenoterapię bierną.

 


W tym samym czasie, do działań w budynku ruszyła rota OSP Rdzawka. Zadaniem strażaków było kontynuowanie działań gaśniczych i przeszukiwania obiektu. Lokalizowali oni kolejne zarzewia ognia, w trakcie przeszukiwania znaleźli kolejną osobę poszkodowaną, nieprzytomną, która w wyniku upadku z drabiny doznała urazu. Strażacy niezwłocznie ewakuowali poszkodowanego i przekazali go rocie medycznej ze Rdzawki. W wyniku szybkiego badania urazowego, ratownik stwierdził uraz w obrębie miednicy. Po ustabilizowaniu rannego, został on ewakuowany z obszaru działań do punktu medycznego w celu dalszego udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 


Na miejsce dojechały również zastępy OSP Ponice, Skawa oraz Rokiciny Podhalańskie. Strażacy z Ponic dostali polecenie organizacji punktu czerpania wody na pobliskiej rzece oraz budowy linii zasilającej. Do działań wewnętrznych po drugiej stronie budynku ruszyły kolejno roty z Skawy oraz Rokicin. Drugi dwuosobowy zespół strażaków z Rokicin dostał od Kierującego działaniem Ratowniczym polecenie przygotowania miernika wielogazowego, celem sprawdzenia pomieszczeń w obiekcie po zakończeniu przeszukiwania przez roty gaśnicze. Po wycofaniu roty OSP Skawa, ratownicy z miernikiem weszli do budynku.

 


Działająca wcześniej rota OSP Rokiciny zameldowała KDR-owi zlokalizowanie i ugaszenie ognia w przeszukiwanej części. Przeszukując kolejne pomieszczenia, strażacy znaleźli osobę poszkodowaną. Została ona natychmiast ewakuowana na zewnątrz, gdzie przejęła ją rota medyczna OSP Ponice. W wyniku wstępnej oceny stanu poszkodowanego, strażacy stwierdzili brak oddechu, po czym niezwłocznie rozpoczęli resuscytację krążeniowo- oddechową, prowadzoną do momentu rozpoznania powrotu oddechu.

 

 

Tymczasem działania na hali kontynuowała kolejna rota OSP Chabówka, która dostała za zadanie dogaszenie zarzewi ognia i sprawdzenie obiektu z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Strażacy OSP Rokiciny Podhalańskie kontynuowali sprawdzanie budynku pod kątem zawartości tlenku węgla w powietrzu. Po sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń miernikiem wielogazowym i kamerą termowizyjną, Kierujący Działaniem Ratowniczym przekazał Dyżurnemu meldunek o lokalizacji pożaru. Osoby poszkodowane, po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, zostały przekazane Zespołom Ratownictwa Medycznego. Działania zostały zakończone.

 

 

Rozbudowany scenariusz manewrów zakładał wykorzystanie jak największej ilości ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych przy działaniach związanych z pożarami wewnętrznymi oraz kwalifikowaną pierwszą pomocą. Celem ćwiczeń było doskonalenie pracy strażaków, w szczególności podczas akcji gaśniczych ze szczególnym uwzględnieniem pożarów wewnętrznych, doskonalenie umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zgranie ochotników biorących udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych na terenie gminy Rabka-Zdrój. W realizacji założenia praktycznego wzięły udział po dwa zastępy jednostek ochotniczych z terenu naszej gminy, oraz gościnnie strażacy ze Skawy i Rokicin Podhalańskich, które bezpośrednio graniczą z naszą miejscowością. Po zakończeniu realizacji założenia praktycznego, podsumowania dokonał główny rozjemca ćwiczeń, kpt. Grzegorz Drobny z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce. Podsumował błędy popełnione podczas realizacji założenia praktycznego oraz przedstawił informacje, w jaki sposób dążyć do szybszego i sprawniejszego działania podczas akcji ratowniczo- gaśniczych. Głos zabrali również Komendant Gminny OSP, dh Jan Surówka oraz Prezes Oddziału Miejsko- Gminnego ZOSP, dh Jacek Klinowski, którzy podziękowali strażakom za udział w ćwiczeniach. Na koniec uczestnicy ćwiczeń zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez naszą jednostkę.

 
W realizacji założenia praktycznego brały udział:


Gmina Rabka-Zdrój:

Siły i środki OSP Chabówka:
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot-Rosenbauer
498[K]23- SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Cars

Siły i środki OSP Rdzawka:
499[K]69- GCBA 9/32 Tatra T815/Arkom
499[K]70- SLRt Iveco Turbo Daily 65C15/Wawrzaszek


Siły i środki OSP Ponice:
498[K]46- GLM Ford Transit 90 T350/Stolarczyk
498[K]72- GCBA 6/32 Steyr 791/Osiny


Gmina Raba Wyżna:

Siły i środki OSP Skawa:
497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar

Siły i środki OSP Rokiciny Podhalańskie:
498[K]52- GBA 3/16 Volvo FL 280/Bocar


Rozjemcy- Strażacy III zmiany Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce:
492[K]21- GBA 2,5/24 MAN TGM 13.290/Stolarczyk

 

ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII NA FOTORELACJĘ Z MANEWRÓW!

 


Pozostałe relacje z ćwiczeń:

 

 

Poprawiony: czwartek, 30 listopada 2017 12:32