WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Dagmary Aleksandry
Jutro: Lucji Otylii
Pojutrze: Alfreda Izydora

LICZNIK

Wizyty dzisiaj67
Wizyty wczoraj74
Cały tydzień257
Cały miesiąc742
Wszystkie174854
 
Start
Ratownicy KPP w naszej OSP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 14 grudnia 2014 14:16

 

W niedzielę 14 grudnia trzech druhów OSP Chabówka zdało egzamin końcowy kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dariusz Makowski, Szymon Staszyński i Grzegorz Pitek uzyskali tytuł ratownika i uprawnienia do udzielania KPP w ramach Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

fot. z archiwum OSP

 


Kwalifikowana pierwsza pomoc obejmuje szereg zagadnień z tematyki postępowania z osobami chorymi a także poszkodowanymi w zdarzeniach różnego typu, poprzez udzielenie im pomocy z wykorzystaniem sprzętu zawartego w zestawie medycznym, jak również bezprzyrządowo. Zakłada udzielenie profesjonalnej pomocy w zakresie podstawowym oraz ścisłą współpracę z ratownikami Państwowego Ratownictwa Medycznego. Uzyskane kwalifikacje podniosą możliwości naszej jednostki podczas działań ratowniczych z osobami poszkodowanymi.

 

fot. z archiwum OSP


Do możliwości ratownika KPP należą między innymi prowadzenie resuscytacji krążeniowo- oddechowej z wykorzystaniem worka samorozprężalnego "ambu" u osób dorosłych oraz dzieci, przyrządowe i bezprzyrządowe udrażnianie dróg oddechowych i utrzymanie ich drożności, wykonanie wstępnych badań i zebranie informacji o stanie zdrowia, tamowanie krwotoków i opatrywanie ran, unieruchamianie kończyn po urazach, stabilizacja kręgosłupa i odcinka szyjnego kręgosłupa z wykorzystaniem kołnierzy ortopedycznych oraz noszy typu deska, ewakuacja poszkodowanych w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, prowadzenie wsparcia psychicznego osób poszkodowanych, prowadzenie wstępnej segregacji medycznej podczas zdarzeń o charakterze masowym.

 

fot. z kursu- technika szybkiej ewakuacji poszkodowanego z samochodu


Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy odbywał się w Skomielnej Białej, oprócz strażaków OSP Chabówka brali w nim udział druhowie ze Rdzawki, Spytkowic, Skomielnej, oraz szeregu innych jednostek z terenu powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego i limanowskiego.

Poprawiony: piątek, 02 stycznia 2015 14:07