WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Benedykta Izydora
Jutro: Katarzyny Wincentego
Pojutrze: Izoldy Ireneusza

LICZNIK

Wizyty dzisiaj29
Wizyty wczoraj80
Cały tydzień564
Cały miesiąc300
Wszystkie184224
 
Start
Ćwiczenia gminne 23.06.2012 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 25 czerwca 2012 21:20

W sobotę, 23 czerwca 2012 roku po godzinie 14.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Targu napływa zgłoszenie o pożarze budynku Banku Spółdzielczego w Rabce. Ze względu na równoległe zdarzenie, w działaniach nie może uczestniczyć rabczańska Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza, zadysponowane zostają więc siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Rabka oraz OSP Raba Wyżna. Strażacy zostają poinformowani, że w budynku mogą znajdować się osoby poszkodowane. Jako pierwszy na miejsce dociera zastęp GCBA z OSP Chabówka. Dowódca lokalizuje źródło ognia na zewnątrz budynku, znajduje także dwie osoby poszkodowane w bezpośrednim sąsiedztwie płomieni. W wyniku dalszego rozpoznania decyduje się na wysłanie roty wyposażonej w AODO do wewnątrz zadymionego budynku. Prosi również o zadysponowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz Policji. Na płomienie zewnątrz budynku podane zostają dwa prądy wody w natarciu, przybyły na miejsce zastęp GLM z OSP Ponice buduje stanowisko wodne na pobliskiej rzece - Poniczance, przy placu targowym. Do kierowania ruchem na ulicy Orkana w pobliżu kościoła św. Marii Magdaleny wysłana zostaje Straż Miejska.

 

 

 

W międzyczasie ratownicy zajmują się poszkodowanymi-  ewakuują ich na parking, gdzie będzie im można bezpiecznie udzielić pomocy. Obydwie osoby mają urazy kończyn, są przytomne. Po chwili rota wewnątrz budynku znajduje trzecią poszkodowaną. Zostaje ona wyniesiona i przekazana ratownikom na zewnątrz, strażacy w AODO wracają do przeszukiwania banku. Kobieta ma zaburzenia świadomości, spowodowane zatruciem dymem, ratownicy podają jej tlen. Wkrótce płomienie zostają opanowane, strażacy przekazują rannych Zespołom Ratownictwa Medycznego. Kończy się również przeszukiwanie banku, nie ma kolejnych poszkodowanych. Dowódca wycofuje ratowników, przekazuje do SKKP informację o zakończeniu działań gaśniczych. Strażacy zbierają sprzęt, odjeżdżają z miejsca akcji.

 

Na szczęście były to tylko ćwiczenia. Tak w skrócie wyglądał scenariusz manewrów gminnych, które odbyły się na terenie filii Banku Spółdzielczego w Rabce. Ich założeniem było doskonalenie współpracy pomiędzy Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z rejonu, a także podjęcie pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych. Związane jest to z ukończeniem II części kursu strażaków - ratowników OSP przez druhów z Chabówki, Rdzawki i Ponic, w zakresie korzystania z aparatów powietrznych. Ćwiczenia zorganizowane zostały przez Zarząd Miejsko - Gminny OSP, dzięki przychylności i we współpracy z Dyrekcją Banku Spółdzielczego oraz ze Strażakami I zmiany JRG Rabka. Po zakończeniu manewrów krótkiego podsumowania dokonał dowódca zmiany Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej, kpt. Krzysztof Leja. Założenia ćwiczeń zostały zrealizowane, nikt nie odniósł obrażeń podczas działań.

 

Serdeczne podziękowania należy skierować do Pani Prezes Banku Spółdzielczego z Raby Wyżnej za udostępnienie obiektu i zgodę na przeprowadzenie ćwiczeń, do kolegów z PSP JRG Rabka-Zdrój, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem pomogli podczas organizacji oraz udzielili niezbędnych wskazówek podczas organizacji manewrów gminnych należy tutaj wymienić przede wszystkim: d-cę JRG Rabka-Zdrój mł. kpt. mgr Adama Rokosza, jego z-ca kpt. Jacka Fica, d-cę zmiany kpt. Krzysztofa Leja, mł. kpt. Kamila Styrczula oraz Komendanta Gminnego Gminy Raba Wyżna Krzysztofa Gacka. Podziękowania kierujemy do Straży Miejskiej oraz Policji z Rabki-Zdroju za pomoc w zabezpieczeniu manewrów.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich zastępów OSP uczestniczących w ćwiczeniach przede wszystkim kolegom z OSP Raba Wyżna za chęć udziału.

 

W manewrach brały udział:

Państwowa Straż Pożarna:
492[K]21- GBA 2/16 Star 14.225/AutoSHL- JRG Rabka Zdrój

Siły i środki Ochotniczych Straży Pożarnych:
497[K]87- GLM Mercedes Benz 290 GD- OSP Chabówka
497[K]97- GCBA 3/24 DAF 75/Doeschot-Rosenbauer- OSP Chabówka
498[K]46- GLM Ford Transit 90 T350/Stolarczyk- OSP Ponice
499[K]69- GCBA 9/32 Tatra T815/Arkom- OSP KSRG Rdzawka
499[K]70- SLRt Iveco Turbo Daily 65C15/Wawrzaszek- OSP Rdzawka
499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1326/Bocar- OSP Raba Wyżna

Policja:
G918- Kia Cee’d CRDi- Komisariat Policji w Rabce
G931- Kia Cee’d CRDi- Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu

Straż Miejska:
Citroën Berlingo

 

Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację Rafała Zająca!

 

Poprawiony: środa, 15 marca 2017 21:14