Start NASZE AKCJE Ćwiczenia OSP
Nowi ratownicy KPP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 11 kwietnia 2017 21:26

W ostatnich dniach czworo naszych strażaków ukończyło kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i z wynikiem pozytywnym zdało egzamin końcowy. Tym samym Małgorzata Gaweł, Robert Starmach, Piotr Surówka oraz Dariusz Surówka uzyskali tytuł ratownika i możliwość udzielania KPP. Całej czwórce serdecznie gratulujemy!

 

Kurs KPP 2017, fot. Małgorzata Gaweł/OSP Chabówka

Kurs KPP 2017, fot. Małgorzata Gaweł/OSP Chabówka

Kwalifikowana pierwsza pomoc jest udzielana przez osoby posiadające tytuł ratownika, co jest jednoznaczne z ukończeniem kursu zgodnego z programem zatwierdzonym przez Wojewodę, zakończonego egzaminem komisyjnym. Tytuł ratownika mogą uzyskać jedynie osoby zatrudnione lub pełniące służbę w jednostce współpracującej z Systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne. Nasza OSP jest jedną z nielicznych jednostek poza KSRG, wpisanych na listę współpracujących z PRM. W skład czynności które może wykonywać ratownik, wchodzą m.in. przyrządowe i bezprzyrządowe udrożnienie dróg oddechowych, stabilizacja i unieruchamianie kończyn, prowadzenie wentylacji zastępczej, prowadzenie tlenoterapii, wstępna segregacja medyczna. Uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ważne są trzy lata po zdaniu egzaminu, po czym przystępuje się do egzaminu recertyfikacyjnego, przedłużającego je o kolejne trzy lata.

W naszej OSP służbę pełni obecnie 14 osób posiadających tytuł ratownika, z czego 12 jest powołanych w skład Jednostki Operacyjno- Technicznej.

Poprawiony: wtorek, 11 kwietnia 2017 22:15