WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Rogera Serafiny
Jutro: Alberta Leopolda
Pojutrze: Gertrudy Edmunda

LICZNIK

Wizyty dzisiaj15
Wizyty wczoraj70
Cały tydzień248
Cały miesiąc1284
Wszystkie170074
 
Start
Rok 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 01 stycznia 2019 02:44

Rok 2018 przeszedł do historii. W naszej jednostce był to rok intensywny. W porównaniu do lat ubiegłych, wzrosła liczba podejmowanych interwencji. Rozszerzyło się również ich spektrum.

 

Kolaż zdjęć - wyjazdy bojowe w 2018 roku

W minionym roku strażacy OSP Chabówka wyruszali do działań 24 razy. 23 zdarzenia to teren powiatu nowotarskiego, jedno miało miejsce w sąsiednim powiecie myślenickim, w Skomielnej Białej, w gminie Lubień. 18 zdarzeń miało miejsce na terenie naszej gminy, z czego 13 w Chabówce. Pozostałe wyjazdy alarmowe na terenie gminy to Rabka 4 razy oraz Rdzawka 2 razy. W gminie Raba Wyżna podejmowaliśmy działania pięciokrotnie, 1 raz w Rabie Wyżnej, 4 razy w Skawie. 9 razy byliśmy dysponowani do pożaru, z czego jeden okazał się alarmem fałszywym. Pozostałe 15 wyjazdów to inne miejscowe zagrożenia. Wśród nich były wypadki drogowe, w tym jeden z udziałem pociągu i samochodu osobowego, ponadto usuwanie plam oleju, usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych, organizacja miejsca lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, działania po podtopieniach, poszukiwania osoby zaginionej. Piętnastokrotnie w działaniach brał udział samochód GBA DAF, jedenaście razy wyjeżdżał SLRt Ford. Dwukrotnie obydwa nasze samochody działały przy jednym zdarzeniu. Łącznie w minionym roku do akcji wyjeżdżało 18 strażaków z JOT. Tylko trzy razy nasz system alarmowy został uruchomiony w nocy, pozostałe zdarzenia miały miejsce za dnia.

Do zadań strażaków OSP Chabówka w minionym roku należały m.in. działania gaśnicze zewnętrzne i wewnętrzne, organizacja zaopatrzenia wodnego na miejscu akcji, działania ratownicze prowadzone z kosza podnośnika, prace rozbiórkowe po ugaszeniu pożarów, obsługa mechanicznego sprzętu ratowniczego, kwalifikowana pierwsza pomoc, kierowanie ruchem, zabezpieczenie lądowiska HEMS, zabezpieczenie pojazdów biorących udział w zdarzeniach drogowych, usuwanie z jezdni resztek pokolizyjnych, neutralizacja wycieków płynów ropopochodnych, działania poszukiwawcze w terenie otwartym, usunięcie gniazd szerszeni. Podczas żadnej z akcji nie doszło do wypadku z udziałem naszych strażaków, żaden z nich nie był poszkodowany podczas działań.


Najpoważniejszym zdarzeniem w roku 2018 był pożar Willi pod Aniołem, na skraju rabczańskiego Parku Zdrojowego. Był to największy od co najmniej kilku lat pożar w naszej gminie, zaangażował wielu strażaków-ratowników z okolicznych miejscowości, mocno wykorzystał potencjał sprzętowy obecnych na miejscu jednostek- w tym naszej OSP. Krótko po pożarze, na prośbę władz miasta oraz ZGM-u, strażacy OSP Chabówka brali również udział w pomocy w wyniesieniu dobytku mieszkańców spalonego budynku. W pierwszych wspomnianych działaniach na pogorzelisku uczestniczyli też strażacy z Rdzawki i Ponic.

Realizując działania ratownicze, OSP Chabówka współpracowała z następującymi jednostkami: Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu, Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza w Rabce, Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza w Nowym Targu, Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza w Myślenicach, Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza nr 5 w Krakowie, Ochotnicze Straże Pożarne z Rdzawki, Ponic, Raby Wyżnej, Rokicin Podhalańskich, Skawy, Spytkowic, Sieniawy, Nowego Targu, Skomielnej Białej, Lubnia, Tenczyna, Krzeczowa, Jordanowa, Naprawy. Ponadto współpracowaliśmy z policjantami Komisariatu Policji w Rabce oraz WRD KPP Nowy Targ, ratownikami Grupy Podhalańskiej GOPR, Zespołami Ratownictwa Medycznego z Nowego Targu, Rabki, Raby Wyżnej oraz z załogą śmigłowca Ratownik 6 z Balic.

 

PEŁNA LISTA AKCJI Z OPISAMI DOSTĘPNA TUTAJ

 

Kolejnym aspektem działalności OSP Chabówka był udział w innych wydarzeniach. Strażacy z naszej jednostki zabezpieczali między innymi pokaz sztucznych ogni w Rabce, Memoriał Marii Kaczyńskiej i wizytę prezydenta RP, przemarsz uczestników Senioriady, Festiwalu Orkiestr Dętych oraz Bieg Mikołajów. Wzięliśmy udział także w pokazach ratownictwa- zorganizowanym przez naszych strażaków podczas Moto-Majówki w Chabówce, podczas wizyty młodzieży oazowej z Krakowa oraz w organizowanym przez OSP Rdzawka pokazie na pikniku edukacyjnym w amfiteatrze w Rabce. Ponadto, w ramach działań profilaktyczno- edukacyjnych przeprowadzono zajęcia z dziećmi. W naszej remizie gościły przedszkolaki z przedszkola w Chabówce, trzecioklasiści z naszej szkoły podstawowej i uczestnicy półkolonii wakacyjnej organizowanej w Chabówce. Strażacy OSP Chabówka odwiedzili również punkt przedszkolny przy ul. Słonecznej w Rabce.

Rok 2018 to także działalność szkoleniowa. W kwietniu zakończyło się trwające od grudnia w Rabce szkolenie podstawowe dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki temu szeregi naszej jednostki zasiliło sześciu nowych strażaków, uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczych. Aktualnie liczebność JOT to 28 osób. W ubiegłym roku odbył się również egzamin recertyfikacyjny z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ponadto strażacy uczestniczyli w szeregu ćwiczeń doskonalących- między innymi zapoznających z nowo zakupionym sprzętem ratownictwa medycznego jak zestaw PSP-R1, defibrylator AED oraz nosze próżniowe. Dwukrotnie ćwiczono techniki ratownictwa drogowego na złomowisku w Rabie Wyżnej, instruktorami dla naszych strażaków byli funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej z Rabki. Uczestniczyliśmy także w manewrach gminnych organizowanych w tym roku w Rdzawce. Założeniem był pożar oraz organizacja zaopatrzenia wodnego. Braliśmy też udział w wielowątkowych manewrach krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego z terenu powiatu, gdzie scenariusz zakładał wystąpienie zdarzenia o charakterze chemicznym w Rabie Wyżnej. Tam zadaniem naszych strażaków była pomoc w organizacji punktu dekontaminacyjnego.

 

Strażacy spotykali się także podczas prac gospodarczych na remizie, wykonując szereg czynności na rzecz poprawy bezpieczeństwa, ergonomii i komfortu działań ratowniczo- gaśniczych, poprzez konserwację sprzętu, wykonanie mocowań dla sprzętu, lub zmianę jego rozmieszczenia na samochodach bojowych.

 

Kolaż zdjęć - ćwiczenia, szkolenia, pokazy w 2018 roku

Szczegółowe podsumowania roku 2018, w tym prowadzonej działalności bojowej, kulturalnej oraz pracy z młodzieżą, opublikujemy na naszej stronie internetowej po walnym zebraniu sprawozdawczym.

Poprawiony: wtorek, 01 stycznia 2019 17:59