WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Marii Swiatozara
Jutro: Wiesława Leokadii
Pojutrze: Julii Danieli

LICZNIK

Wizyty dzisiaj72
Wizyty wczoraj60
Cały tydzień461
Cały miesiąc461
Wszystkie174573
 
Start
Gminne manewry taktyczno- bojowe "RDZAWKA 2018" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 16 października 2018 23:28

14 października 2018 roku, wczesnym popołudniem strażacy z gminy Rabka-Zdrój zostali wezwani do wybuchu butli gazowej w domu jednorodzinnym na roli Polakówka w Rdzawce. Jako pierwsi do działań dotarli miejscowi ochotnicy. Dowodzący zastępem GCBA Naczelnik OSP Rdzawka przekazał Dyżurnemu SKKP rozpoznanie, z którego wynikało że wskutek wybuchu doszło do pożaru wewnątrz budynku. W związku z powyższym, dowódca zastępu jako Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił strażakom sprawienie linii głównej oraz jednej linii gaśniczej, po czym wprowadził do środka jedną rotę w aparatach powietrznych. Jednocześnie zastęp SLRt pozostał w pobliżu budowy mostu przy głównej drodze, gdzie przygotował miejsce pod punkt czerpania wody.

 

fot. Gorce24.pl

 

 

Po chwili do Rdzawki dotarł zastęp SLRt z OSP Chabówka, strażacy przygotowali rotę zabezpieczającą dla ochotników pracujących w budynku. W związku z informacją że w środku może się znajdować osoba poszkodowana, pozostali strażacy z Chabówki przygotowali punkt medyczny. Na miejsce dotarły zastępy GCBA i GLM z Ponic oraz GBA z OSP Chabówka. Zbudowano linie zasilające między autopompami samochodów gaśniczych. Dwie roty strażaków z Ponic podały dwa prądy w natarciu od zewnątrz.

 

fot. Gorce24.pl

Prowadzący działania wewnętrzne strażacy ze Rdzawki odnaleźli osobę poszkodowaną w jednym z pomieszczeń. Ewakuowali ją z budynku i wrócili do przeszukiwania pomieszczeń. Po ewakuowaniu poszkodowanego w miejsce bezpieczne, ratownicy OSP Chabówka zbadali funkcje życiowe, zebrali wywiad i wykonali szybkie badanie urazowe. Po ustabilizowaniu rannego na noszach typu deska i zabezpieczeniu przed utratą ciepła, oczekiwali na przybycie Zespołu Ratownictwa Medycznego.

 

fot. Gorce24.pl

Tymczasem rota przeszukująca budynek dogasiła zarzewia ognia. Strażacy zameldowali KDR-owi zakończenie działań i wycofali się z wewnątrz. Zakończono również podawanie prądów wody od zewnątrz. Na miejsce dotarł Zespół Ratownictwa Medycznego, który przejął osobę poszkodowaną. W związku z powyższym, KDR zameldował do SKKP zakończenie działań. Strażacy odjechali z miejsca akcji.

 

fot. Gorce24.pl

Tak w skrócie wyglądał scenariusz gminnych manewrów taktyczno- bojowych, zorganizowanych przez ZOM-G ZOSP RP oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Rdzawce. Ćwiczenia miały za zadanie zgranie strażaków- ochotników z Rdzawki, Ponic oraz Chabówki, a także doskonalenie pracy podczas działań ratowniczo- gaśniczych. Ćwiczenia obserwowane były przez strażaków z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce, na koniec merytorycznego podsumowania realizowanego założenia dokonał dowódca zmiany JRG, mł. kpt. Bogdan Wygrecki. Po oficjalnym zakończeniu ćwiczeń, gospodarze zaprosili wszystkich uczestników na ciepły poczęstunek.

 

fot. Gorce24.pl

W ćwiczeniach brały udział:

Siły i środki OSP Rdzawka:
499[K]69- GCBA 9/32 Tatra T815/Arkom
499[K]70- SLRt Iveco Turbo Daily 65C15/Wawrzaszek

Siły i środki OSP Chabówka:
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot-Rosenbauer
498[K]23- SLRt Ford Transit 125 T350/Frank-Cars

Siły i środki OSP Ponice:
498[K]46- GLM Ford Transit 90 T350/Stolarczyk
498[K]72- GCBA 6/32 Steyr 791/Osiny

Rozjemcy- Strażacy I zmiany Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce:
492[K]21- GBA 2,5/24 MAN TGM 13.290/Stolarczyk

 

Galeria z manewrów:

 

Wideorelacja z manewrów:


Poprawiony: piątek, 26 października 2018 12:11