WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Marii Swiatozara
Jutro: Wiesława Leokadii
Pojutrze: Julii Danieli

LICZNIK

Wizyty dzisiaj83
Wizyty wczoraj60
Cały tydzień472
Cały miesiąc472
Wszystkie174584
 
Start
Manewry powiatowe KSRG w Rabie Wyżnej - 20.04.2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 28 maja 2018 10:00

W piątek 20 kwietnia na terenie gminy Raba Wyżna odbyły się powiatowe manewry KSRG z zakresu ratownictwa chemiczno- ekologicznego. Wzięły w nich udział siły i środki SGRCHEM-EKO "NOWY TARG 1", JRG Rabka-Zdrój oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Scenariusz założenia prezentował się następująco:

20 kwietnia około godziny 11.00 przez las powyżej ujęcia wody "Kosiczne" przechodzi grupa 10 osób. Napotykają mężczyznę zrzucającego z traktora pojemniki z nieznaną zawartością. Dochodzi do rozszczelnienia jednego z pojemników, na skutek czego mężczyzna traci przytomność. Część osób z grupy pozostaje w strefie oddziaływania substancji, część oddala się w kierunku Bielanki. Jedna z osób informuje o zaistniałej sytuacji straż pożarną.

 

fot. Eryk Wójcik

Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Nowym Targu dysponuje na miejsce siły i środki JRG Rabka, OSP Raba Wyżna oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno- Ekologicznego. Po przybyciu na miejsce, Dowódca JRG Rabka w wyniku rozpoznania potwierdza obecność rozszczelnionego pojemnika z którego wydobywa się dym, przekazuje również Dyżurnemu informację o oddaleniu się osób przebywających wcześniej w strefie oddziaływania nieznanej substancji oraz o zagrożeniu zanieczyszczeniem ujęcia wody "Kosiczne". Prosi o zadysponowanie dodatkowych sił i środków OSP, GOPR oraz ZRM, a także namiotu dekontaminacyjnego z JRG Rabka.

 

fot. Eryk Wójcik

Po przybyciu na miejsce SGRCHEM-EKO, jej strażacy przygotowują się do wejścia do strefy zagrożenia w ubraniach przeciwchemicznych. Teren działań zostaje podzielony na trzy odcinki bojowe. Ratownicy JRG Rabka i OSP Chabówka kierowani przez Dowódcę zmiany JRG ustawiają pneumatyczny namiot dekontaminacyjny, przez który przejdą osoby narażone na działanie substancji chemicznej. Dwóm nieprzytomnym osobom ewakuowanym ze strefy zagrożenia strażacy z OSP Raba Wyżna udzielają kwalifikowaną pierwszą pomoc.

 

fot. Eryk Wójcik

Ruszają działania poszukiwawcze, w których pod dowództwem Zastępcy dowódcy JRG Rabka biorą udział strażacy z Rokicin oraz quad z Raby Wyżnej, a także GOPR. Równocześnie rozstawiana jest zapora na zbiorniku przeciwpożarowym, do którego przedostała się substancja chemiczna, co stanowi zagrożenie skażeniem znajdującego się poniżej ujęcia wody dla Raby Wyżnej. Czynność tę wykonują ratownicy ze Spytkowic i Raby Wyżnej. Po zabezpieczeniu substancji, odnalezieniu wszystkich osób narażonych wcześniej na jej działanie oraz przeprowadzeniu ich dekontaminacji, działania strażaków zostają zakończone.

 

fot. Eryk Wójcik

Wielowątkowe ćwiczenia prowadzone w Rabie Wyżnej miały na celu doskonalenie współpracy służb na wypadek wystąpienia zagrożenia o charakterze chemiczno- ekologicznym. Rozpoczęły się one od szkolenia teoretycznego, przeprowadzonego przez Zastępcę dowódcy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno- Ekologicznego "KRAKÓW 6" w Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce. Następnie w punkcie koncentracji sił i środków OSP przy boisku w Rabie Wyżnej skontrolowany został stan techniczny samochodów oraz wymagane dokumenty, po czym przystąpiono do realizacji założenia. Po zakończeniu części praktycznej odbyło się krótkie podsumowanie, którego dokonał Komendant Powiatowy PSP oraz główny rozjemca ćwiczeń z ramienia Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

fot. Eryk Wójcik

W manewrach brały udział:


Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie:
220[K]83- SLKw Nissan Navara

Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu:
490[K]91- SLOp Škoda Fabia
490[K]92- SLOp Chevrolet Captiva LT
490[K]94- SLOp Volvo S70 - KP PSP Nowy Targ
490[K]98- SLDł Land Rover Discovery 3

Siły i środki SGRCHEM-EKO "NOWY TARG 1":
491[K]21- GCBAPr 2,5/24+250 MAN LE 18.280/Szczęśniak
491[K]22- GBA 2,5/20 Star 1466/Stolarczyk
491[K]60- SLRChem Mercedes Benz Sprinter 308D/Schmitz
491[K]90- SLRr Nissan PickUp

Siły i środki OSP KSRG:
499[K]20- GLBM 1/1 Renault Master/Bibmot + quad- OSP Raba Wyżna
499[K]67- GCBA 5/32 Jelcz 442/JZS- OSP Spytkowice
499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1326/Bocar- OSP Raba Wyżna

Siły i środki OSP spoza KSRG:
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer- OSP Chabówka
498[K]52- GBA 3/16 Volvo FL 280/Bocar- OSP Rokiciny Podhalańskie


Pozoracja:
492[K]20- GLM Land Rover Defender 110- JRG Rabka-Zdrój
497[K]55- GLM GAZ Gazela/MotoTruck- OSP Skawa
498[K]55- GLM Land Rover Defender 110- OSP Sieniawa

Ponadto przedstawiciele Policji, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Nadleśnictwa Nowy Targ.

 

Fotorelacja w naszej GALERII

 

Relacje prasowe:


Poprawiony: poniedziałek, 28 maja 2018 11:16