WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Marii Swiatozara
Jutro: Wiesława Leokadii
Pojutrze: Julii Danieli

LICZNIK

Wizyty dzisiaj83
Wizyty wczoraj60
Cały tydzień472
Cały miesiąc472
Wszystkie174584
 
Start
Manewry gminne gminy Raba Wyżna - 12.11.2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 14 listopada 2017 13:28

 

W niedzielę 12 listopada, strażacy z naszej jednostki wzięli udział w manewrach taktyczno- bojowych gminy Raba Wyżna, które odbywały się w Rokicinach Podhalańskich. Scenariusz założenia wyglądał następująco:

 

Podczas prac leśnych prowadzonych w Rokicinach Podhalańskich doszło do wypadku, na skutek którego mężczyzna został przygnieciony przez drzewo, a zaprószony ogień objął suche trawy i poszycie leśne. Po wpłynięciu do SKKP w Nowym Targu zgłoszenia o zdarzeniu, Dyżurny zadysponował do Rokicin zastępy okolicznych OSP. Jako pierwszy na miejsce dotarł zastęp GBA z miejscowej OSP. Dowódca zastępu jako Kierujący Działaniem Ratowniczym udał się na rozpoznanie, po czym przekazał meldunek o zapotrzebowaniu na dodatkowe siły i środki oraz Zespół Ratownictwa Medycznego- naziemny lub HEMS.

 

fot. OSP Chabówka

 

KDR polecił strażakom sprawienie linii głównej i pierwszej linii gaśniczej, ubranie aparatów powietrznych i podanie prądu wody w natarciu na płomienie. Ratownicy udali się do poszkodowanego przygniecionego przez drzewo. W związku ze stwierdzeniem braku oddechu, niezwłocznie rozpoczęli resuscytację krążeniowo- oddechową. W międzyczasie przygotowano sprzęt hydrauliczny do uwolnienia poszkodowanego.

 

fot. OSP Chabówka

W miarę przybywania na miejsce kolejnych sił i środków, budowano układ zasilający. KDR podzielił teren akcji na dwa odcinki bojowe, polecił ratownikom OSP Chabówka sprawienie kolejnej linii gaśniczej, ubranie aparatów powietrznych i podanie kolejnego prądu wody w natarciu. Przybyli do Rokicin strażacy ze Skawy przygotowali stanowisko, do którego wodę dostarczano metodą dowożenia.

 

fot. OSP Chabówka

Działania ratowników przy osobie poszkodowanej doprowadziły do jej uwolnienia, po czym ranny mężczyzna został ewakuowany w miejsce bezpieczne, gdzie kontynuowano RKO. Dowódca polecił też ratownikom przygotowanie i zabezpieczenie miejsca lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W związku ze sprawieniem kolejnej linii gaśniczej, strażacy ze Skawy przygotowali punkt czerpania wody na pobliskim potoku, w oparciu o motopompę pływającą.

 

fot. OSP Chabówka

Osoba poszkodowana została przekazana zespołowi HEMS, działania gaśnicze doprowadziły do lokalizacji pożaru. Po dogaszeniu ognia, uzupełnieniu zbiorników wodnych i zwinięciu sprzętu, Kierujący Działaniem Ratowniczym przekazał do SKKP meldunek o zakończeniu działań.

 

fot. OSP Chabówka

Manewry organizowane przez Komendanta Gminnego OSP w gminie Raba Wyżna, miały na celu zgranie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych biorących udział we wspólnych działaniach ratowniczo- gaśniczych, a także doskonalenie umiejętności pracy strażaków podczas działań na terenach leśnych i górzystych. Zwrócono też uwagę na uwarunkowania terenu występujące w Rokicinach, które w połączeniu z oddaleniem od większych cieków wodnych mogą powodować trudności z organizacją zaopatrzenia wodnego. Podczas podsumowania manewrów Komendant Gminny odniósł się do pracy strażaków podczas symulowanej akcji ratowniczo- gaśniczej, jako uzupełnienie ćwiczeń przedstawił również metodę konstruowania doraźnego stelaża ratowniczego, do ewakuacji osób poszkodowanych ze studni i zbiorników znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Opisał też zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas takich działań. Oprócz Komendanta Gminnego, głos zabrali również dowódca zmiany, mł. kpt. Bogdan Wygrecki, Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP, dh Robert Wodziak oraz Wójt Gminy Raba Wyżna, Andrzej Dziwisz. Po zakończeniu manewrów, strażacy OSP Rokiciny Podhalańskie zaprosili wszystkich zebranych na poczęstunek.

 

fot. OSP Chabówka

 

W manewrach brały udział:


Siły i środki OSP KSRG:

499[K]67- GCBA 5/32 Jelcz 442/JZS- OSP Spytkowice
499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1326/Bocar- OSP Raba Wyżna

Siły i środki OSP spoza KSRG:
497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar- OSP Skawa
497[K]46- GBAM 2/16+8 Steyr 590/Hötzl- OSP Harkabuz
497[K]47- GBA 3/16 Mercedes Benz 1017/Ziegler- OSP Podsarnie
497[K]42- GCBA 4,5/32 MAN TGM 18.340/Bocar- OSP Skawa
497[K]46- GBAM 2/16+8 Steyr 590/Hötzl- OSP Harkabuz
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot-Rosenbauer- OSP Chabówka
498[K]52- GBA 3/16 Volvo FL 280/Bocar- OSP Rokiciny Podhalańskie
498[K]53- GLM Land Rover Defender 110- OSP Rokiciny Podhalańskie
498[K]54- GCBA 4/16 Scania 81/Hebra- OSP Sieniawa

Rozjemcy- Strażacy III zmiany Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Rabce:
492[K]21- GBA 2,5/24 MAN TGM 13.290/Stolarczyk

 

Zapraszamy do obejrzenia multimediów z ćwiczeń!Dziękujemy Komendantowi Gminnemu ZOSP RP w Rabie Wyżnej, druhowi Krzysztofowi Gackowi, za zaproszenie do udziału w ćwiczeniach!


Poprawiony: wtorek, 14 listopada 2017 21:07