WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Walerego Karola
Jutro: Franciszka Józefa
Pojutrze: Macieja Martyny

LICZNIK

Wizyty dzisiaj57
Wizyty wczoraj84
Cały tydzień141
Cały miesiąc2411
Wszystkie179165
 
Start
Uroczystości na Obidowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 05 października 2015 21:11

W niedzielę 4 października miała miejsce szczególna uroczystość. Jak co roku, spotkaliśmy się w gronie strażaków w zabytkowym kościółku u Krzyża na Obidowej w Chabówce, aby wspominać kolejną rocznicę pożaru i ocalenia kościółka. W tym roku przypadała już 21. rocznica tamtych wydarzeń, tradycyjnie więc odbyła się Msza Święta sprawowana w intencji strażaków i ich rodzin. Niedzielne spotkanie stało się także okazją do świętowania innej podniosłej rocznicy, jakim był jubileusz 120- lecia rabczańskiej straży pożarnej.

 

fot. Gorce24.pl

Tuż przed godziną 11. dowódca uroczystości, mł. kpt. Dawid Derek wydał komendę, by zgromadzone na parkingu pododdziały przemaszerowały na teren kościółka. Kompania honorowa JRG Rabka wraz z jej dowódcą- kpt. Grzegorzem Drobnym zajęła miejsce w nawie. Kompania honorowa OSP wraz z dowódcą, druhem Adamem Twarogiem ustawiła się z prawej strony kościoła, natomiast poczty sztandarowe pod dowództwem mł. kpt. Grzegorza Kołata zajęły miejsce po stronie lewej. Podczas Mszy homilię wygłosił misjonarz z Filipin, który przypomniał m.in. o roli Opatrzności Bożej w ocaleniu świątyni oraz trudzie pracy strażaka, nawiązał także do sytuacji na Filipinach. Po Mszy pododdziały przemaszerowały na parking, gdzie odbył się uroczysty apel.

 

fot. Gorce24.pl

Oficjalna część spotkania rozpoczęła się od meldunku, który dowódca uroczystości złożył Komendantowi Powiatowemu PSP w Nowym Targu, mł. bryg. Mariuszowi Łaciakowi. Po przeglądzie pododdziałów nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie Hymnu Państwowego. W dalszej części głos zabrała burmistrz Rabki Ewa Przybyło, która przywitała zebranych gości. Po niej do mikrofonu podszedł zastępca burmistrza Robert Wójciak, który odczytał skróconą wersję historii rabczańskiej straży, od jej ochotniczych początków w 1895 roku, poprzez I i II Wojnę Światową, zmiany funkcjonowania na przestrzeni lat, aż po powołanie Zawodowej Straży Pożarnej, która w 1992 roku została przekształcona w Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą.

 

fot. Gorce24.pl

Kolejnym punktem apelu było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych strażaków. Podczas uroczystości wręczono odznakę "Za wysługę lat", który otrzymał dh Walenty Starmach, świętujący 50. rocznicę służby w OSP Chabówka. Następnie funkcjonariusze PSP, druhowie OSP z terenu gminy Rabka oraz emeryci pożarnictwa otrzymali pamiątkowe statuetki z okazji jubileuszu. Podczas przemówień i podziękowań, burmistrz Ewa Przybyło przekazała dowódcy JRG Rabka, st. kpt. Jackowi Ficowi prezent w postaci kamery termowizyjnej. Sprzęt ten znacznie usprawni działania gaśnicze również podczas akcji z naszym udziałem, może okazać się również pomocny podczas działań poszukiwawczych. Uroczystość zakończył meldunek złożony przez mł. kpt. Dawida Derka Komendantowi Powiatowemu PSP. Następnie goście udali się na poczęstunek przygotowany przez druhów z OSP Rdzawka.

 

fot. Gorce24.pl

Wśród zaproszonych na uroczystości rocznicowe gości byli m.in. Poseł na Sejm, prezes ZOW ZOSP RP Edward Siarka, Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu, mł. bryg. Mariusz Łaciak, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Targu, kpt. Piotr Domalewski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Zakopanem, mł. bryg. Grzegorz Worwa, radny Sejmiku Wojewódzkiego, Stanisław Barnaś, a także samorządowcy oraz emeryci pożarnictwa służący przed laty w rabczańskiej straży.

Warto również dodać, że strażacy OSP Chabówka brali udział w przygotowaniach do uroczystości, ustawiając wielkopowierzchniowy namiot, pod którym zgromadzeni goście zasiedli do poczęstunku.

 

 

ZAPRASZAMY NA FILM Z UROCZYSTOŚCI AUTORSTWA RAFAŁA ZAJĄCA Z OSP CHABÓWKA:


Kliknij na kadr aby przejść do filmu

 

Zapraszamy również do oglądnięcia galerii z uroczystości:


 

Galeria Zbigniewa Krauzowicza

 


Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2015 21:40