WITAMY

WYNAJEM SALI

Odwiedź nasz profil!

Partnerzy

STRAŻACKI INTERNET

IMIENINY

Dzisiaj: Anieli Jerzego
Jutro: Walerego Karola
Pojutrze: Franciszka Józefa

LICZNIK

Wizyty dzisiaj29
Wizyty wczoraj66
Cały tydzień29
Cały miesiąc2299
Wszystkie179053
 
Start
Pożar w Rynku - 2.10.2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 02 października 2015 02:43

2 października 2015 roku, 40 minut po północy, syrena na dachu naszej remizy po raz kolejny wezwała nas do działań. Po skompletowaniu obsady zastępu, strażacy z Chabówki wyjechali do pożaru budynku handlowo- usługowego w Rynku w Rabce. W momencie dojazdu na miejsce widoczny był dym i ogień wydostające się spod poszycia dachowego, w działaniach uczestniczyły zastępy JRG Rabka, ratownicy podawali prądy wody w natarciu na płomienie. Na polecenie Kierującego Działaniem Ratowniczym strażacy OSP Chabówka zbudowali kolejną linię główną i linie gaśnicze, podając 3 prądy wody w celu ugaszenia płomieni wydobywających się z konstrukcji dachowej. W międzyczasie,  wraz ze strażakami JRG zbudowali również punkt czerpania wody, dla zapewnienia ciągłości zasilania stanowisk gaśniczych. Na miejsce dotarły zastępy GBA z Raby Wyżnej oraz GCBA ze Rdzawki. Rozstawiono drabiny przystawne, stopniowa rozbiórka pozwoliła dotrzeć do palącej się drewnianej konstrukcji dachowej. Prace na dachu i wewnątrz budynku prowadzono również w aparatach ochrony układu oddechowego, na polecenie KDR-a aparaty powietrzne ubrała rota z naszej OSP.

 

fot. Gorce24.pl


W trakcie prac na poddaszu strażacy wynieśli zgromadzone w magazynie ubrania, aby uniknąć ich zniszczenia podczas dogaszania. Zostały one przekazane właścicielowi sklepu. Jednocześnie z prowadzeniem działań na dachu obiektu, część strażaków pracowała wewnątrz, gdzie konieczne było usunięcie nadpalonych paneli i dogaszenie zarzewi ognia. Tam niezbędne okazało się wykorzystanie drabiny nasadkowej, pilarki spalinowej oraz sprzętu burzącego. Po dogaszeniu palących się miejsc sprawdzono jeszcze raz wszystkie pomieszczenia. Dowodzący akcją nakazał stopniową likwidację linii gaśniczych, po starannym przeglądnięciu spalonej konstrukcji działania strażaków zostały zakończone, zwinięto węże i złożono sprzęt do samochodów. Krótko przed godziną 3.00 zastęp OSP Chabówka odjechał z miejsca akcji. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 8 strażaków z naszej jednostki.

 

fot. Gorce24.pl

W akcji brały udział:

Siły i środki JRG Rabka-Zdrój:
492[K]21- GBA 2,5/24 MAN TGM 13.290/Stolarczyk
492[K]25- GCBA 5/24 Jelcz 442/JZS
492[K]39- SCZ 18 Jelcz 417/Metalchem

Siły i środki OSP KSRG:
499[K]69- GCBA 9/32 Tatra 815/Arkom- OSP Rdzawka
499[K]72- GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego 1326/Bocar- OSP Raba Wyżna

Siły i środki OSP spoza KSRG:
497[K]97- GBA 3/24 DAF 75/Doeschot- Rosenbauer- OSP Chabówka

Policja:
G921- Fiat Ducato- Komisariat Policji w Rabce

 

Galeria zdjęć z pożaru: